Aktualitātes

Ziemassvētku sarīkojums “Senlatviešu Ziemassvētki ienāk Vecpilsētā”

2018-12-11

   Nākamo piektdien, 21.decembrī plkst.18:00 aicinām visus jelgavniekus  un pilsētas viesus uz Ziemassvētku sarīkojumu “Senlatviešu Ziemassvētki ienāk Vecpilsētā”, kas norisināsies Jelgavā, Vecpilsētas ielā. Pasākuma mērķis ir sekmēt latviešu kultūras mantojuma saglabāšanu, popularizēt un iepazīstināt ar senajām tradīcijām, kā arī veicināt mijiedarbību un sadarbību starp dažādu tautību pārstāvjiem, veidojot labvēlīgu kultūras un informācijas vidi Jelgavas pilsētas iedzīvotājiem.

    Pasākumā ieskandināsim Ziemassvētkus senlatviešu tradīcijās. Jūs jautāsiet, ar ko ierastie Ziemassvētki atšķiras no senatnē svinētajiem ziemas saulgriežiem?

   Senlatvieši Ziemassvētkus svinēja saskaņā ar saules ritumu un saules gada kalendāru. Balstoties uz mūsu senču kalendāru, Ziemassvētki ir ziemas saulgrieži, kas katru gadu astronomiski notiek laikā no 20. līdz 22. decembrim.

     Ziemassvētki tika uzskatīti arī par beidzamajiem rudens ražas novākšanas un visu lielo darbu paveikšanas svētkiem. Ja mūsdienās Ziemassvētki tiek uzskatīti par klusiem un mierīgiem svētkiem, tad senlatvieši tos svinēja lustīgi, nododoties dažādām jautrām un skaļām izdarībām. Domājot par senlatviešu ziemas saulgriežu jēgu, tad jāsaka, ka kopumā tie ir auglības, cerības un gaismas svētki. To un vēl daudz citu interesantu faktu uzzināsiet kopā ar Veltu Leju un folkloras kopu “Dimzēns” un Staļģenes folkloras kopu ,,Liepāre” Ilzes Vēveres vadībā,  kuri gan pastāstīs,  gan paradīs, gan aicinās visus klātesošos  iesaistīties kopīgās rotaļās, dziesmās un dejās.

    Neatņemama ziemas saulgriežu svētku svinēšanas sadaļa ir lielā bluķa velšana un tā sadedzināšana. Šis rituāls simbolizē saules ritumu, un tā velšana nozīmēja saules gaitas attēlošanu. Pirms Ziemassvētkiem tika sagatavots liels koka bluķis, kura abos galos tika iestiprināts resnas virves striķis. Bluķis tika velts no vienām mājām uz otrām mājām, bet pēdējās mājās – speciāli šim nolūkam sagatavotos salmos tika sadedzināts, simbolizējot jaunā saules gada sākšanos. Sākotnēji bluķa vilkšana simbolizējusi saules un gaismas augšupeju. Cits uzskats, kas saistīts ar bluķa velšanu, vēsta, ka no visām apciemotajām mājām bluķī tika savāktas visas aizvadītā gada nelaimes un likstas, kā arī sliktās domas un darbi, kuri pēcāk tika iznīdēti, tos sadedzinot. Bluķa vilcējiem sekoja trokšņojošu un dziedošu ļaužu pūlis, dažnedažādos veidos atbaidot ļaunos garus, kuri, kā vēsta ticējumi, saulgriežos, it īpaši Ziemas saulgriežos, kad nakts ir visgarākā un diena ir visīsākā, sarosās.

         Kā pirms jebkuriem lieliem svētkiem arī pirms Ziemassvētkiem tika sakopta māja un sēta, kā arī ar dažādiem rotājumiem tika izpušķota istaba. Pasākuma ietvaros plānotas arī radošās darbnīcas, kas norisināsies Jelgavas pensionāru biedrības telpās, Dobeles ielā 62a. Tie, kuriem patīk darboties un kaut ko veidot savām rokām, aicināti uz Ziemassvētku rotājumu meistarklasi, ko vadīs biedrības “Zelta rokas” radošās meistares. Rotājumiem pārsvarā tika pielietoti dabā atrodamie materiāli, piemēram, smilgas, salmi, čiekuri, kaltēti ziedi, ēveles skaidas, dzija, putnu spalvas un citi. Savukārt, bērniem būs iespēja darboties arī piparkūku dekorēšanas radošajā darbnīcā, kurā kopā ar bērniem iesaistīsies Jelgavas brīvprātīgie jaunieši.

      Aicinām visus pasākuma dalībniekus nākt maskās, jo skaistākās un interesantākās tiks apbalvotas. Nav būtiski, vai tās būtu nelielas galvas maskas vai pilna komplekta tērpi. Īpaši gaidītas ziemas saulgriežu tradicionālās maskas  -  vilks, kaza, dzērve un citas.

   Pasākuma organizatori laipni aicina visus uz kopīgu sadziedāšanos, rotaļās iešanu, kā arī siltas tējas un tradicionālo pelēko zirņu baudīšanu.

   Pasākumu organizē: biedrība “Jelgavā 21.gadsimts” sadarbībā ar JPPA Sabiedrības integrācijas pārvaldi.

   Atbalsta: Jelgavas pilsētas dome, Jelgavas Pensionāru biedrība, biedrība “Zelta rokas” un jauniešu apvienība “Brīvprātīgie Jelgavai”.

    Organizatori informē - pasākuma laikā var notikt filmēšana un fotografēšana. Uzņemtais materiāls var tikt reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma.
Kalendārs

«

»
P
O
T
C
P
S
Sv
Jelgavas pilsētas pašvaldības administrācijas Sabiedrības integrācijas pārvalde © 2019