Aktualitātes

Jelgavniekiem iespēja aplūkot Miervalda Derkusova gleznas izstādē “Saules pēdas”

2018-10-01

   Sabiedrības integrācijas pārvalde aicina visus mākslas cienītājus apskatīt Miervalda Derkusova gleznu izstādi “Saules pēdas” Skolotāju ielā 8 līdz šī gada 14.oktobrim.

    Sabiedrības integrācijas pārvaldē visa gada garumā tiek piedāvāts interesentiem apskatīt un iepazīt dažādu mākslinieku radītos darbus. Arī šobrīd sadarbībā ar Jelgavas tautas gleznošanas studiju, tās vienu no vadītājiem Ivaru Klaperu ir sagatavota jelgavnieka, mākslinieka Miervalda Derkusova izstāde “Saules pēdas”.

   Miervaldis Derkusovs dzimis 1937.gadā Jelgavā. Pēc profesijas meliorators, glezniecībai pievērsies jau brieduma gados. 1978.gadā viņš iestājās Jelgavas kultūras nama Tautas gleznošanas studijā, ko tolaik vadīja Visvaldis Garokalns, bet kopš 1990.gada – Ivars Klapers. Studējis glezniecību Neklātienes Tautas Mākslas Universitātē Maskavā (1985–1991).

   Mākslinieks uzskata, ka nozīmīgāko pieredzi un zināšanas guvis, kopš 1981.gada piedaloties plenēros izcilu gleznotāju un pedagogu – Jāņa Medņa (1981-1982), Māras Zītares (1983-1999) un Emīla Braunberga (2000-2016) – vadībā. Plenēros bijusi iespēja gleznot kopā ar Jurģi Skulmi, Gunāru Ezernieku un Juri Ģērmani. Radošo izaugsmi veicinājusi arī draudzība ar gleznotāju Aleksandru Lagimovu. Mākslinieks izstādēs piedalās kopš 1978.gada, bet kopš 2017.gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.

Miervaldis Derkusovs ir uzticīgs Latvijas ainavu glezniecības tradīcijai. Būdams pārliecināts reālists, savu darbu sižetus viņš rod nepastarpinātās dabas studijās. Vasaras plenēros, vērojot krāsu attiecības un tiecoties pēc Latvijas ainavā pastāvošās kompozīcijas skaidrības, autors ir pakāpeniski attālinājies no tiešiem dabas portretējumiem un ļāvies ekspresīvai krāsu valodai, kas konkrētiem ainaviskiem motīviem piešķir vispārinājumu. Gaisma ir gleznotāja galvenais instruments. Tajā atspoguļojas krāsu spēles uz ūdens virsmas, gaisma liek saules stariem rotāties koku lapotnēs vai veidot garas ēnas senos parkos.

    Izstādē skatāmas pēdējos trīsdesmit gados dažādās Latvijas vietās tapušās ainavas, atklājot autora individuālā rokraksta attīstību. Mazpilsētas un zvejnieku ciemi pie jūras, ezeri un upju ieloki, savrupas lauku sētas un pļavu plašums – katrā vietā mākslinieks ir apstājies, lai tvertu tās īpašo noskaņu, gaismu, krāsziedu un stāstu.

Izstāde “Saules pēdas” apskatāma līdz 14.oktobrim Sabiedrības integrācijas pārvaldē, Skolotāju ielā 8, 3.stāvā.

 
Kalendārs

«

»
P
O
T
C
P
S
Sv
Jelgavas pilsētas pašvaldības administrācijas Sabiedrības integrācijas pārvalde © 2019